LEGISLATIVA

Podle nařízení 244/2009 začal platit postupný zákaz uvádění neefektivních světelných zdrojů pro domácnosti do prodeje. Již v roce 2009 skončil prodej matných a později i čirých žárovek (pro většinu typů obyčejných žárovek platil zákaz od roku 2012). Od září 2018 mají být nesměrové světelné zdroje na trhu (obvykle určené pro domácnosti) v energetické třídě B či lepší. Před tím byl požadavek na minimální energetickou třídu D (převážně halogenové žárovky s paticemi E27 a E14 ve třídě C a D). Pro použití v domácnosti po ukončení prodeje těchto zdrojů zbývají halogenové žárovky tř. B, kompaktní zářivky “úsporky”, a žárovky LED, jejichž cena stále klesá a kvalita roste.

LED

Světelné diody jsou dnes první volbou pro nové osvětlovací soustavy nebo při náhradách původních svítidel. Důležitá je kvalita (dostatečně dlouhý provoz osvětlovací soustavy) a účinnost (nízké provozní náklady). LED zdroje mají širokou škálu barev a hodí se pro designové využití. Díky kompaktním rozměrům jsou použitelné nejen pro všeobecné osvětlování, ale i pro zajímavé světelné efekty. I v obtížných podmínkách vykazují vysokou spolehlivost a odolnost např. proti vibracím a lomu. Jsou také použitelné pro vytváření prostorů, zdůraznění architektury, světelnou reklamu, orientační osvětlení, označování únikových cest, ozdobná a vestavná svítidla, informační svítidla a další aplikace. Podrobně v odkazu https://www.philips.cz/c-m-li/led-hub/eye-comfort/LED#fakty_o_o%C5%9Bwietleniu

ŽÁROVKY

Žárovka byla vynalezena roku 1854 H. Goebelem, když se mu podařilo rozžhavit zuhelnatělé vlákno bambusu ve skleněném zvonu, z něhož odsál vzduch. Pomocí proudu z baterie ji rozsvítil v New Yorku ve svém hodinářství. T. A. Edison ji v roce 1879 upravil pro průmyslovou výrobu a vymyslel šroubovací závit patice, který je současně jedním kontaktem. Také nese jeho jméno. Teprve později se místo uhlíkového žhavícího vlákna začalo používat trvanlivější kovové.
Klasické žárovky přemění na světlo cca 5% elektrické energie. Zbytek je ve formě tepelného záření rozptýlen do okolí. Proto jsou málo efektivní. Díky měkkému a příjemnému světlu jsou však velice oblíbené.
Dnes za použití špičkových technologií pro žhavící vlákna, plnící plyny, speciální tvary baněk a jejich povrstvení nabízí výrobci velké množství žárovek pro všechny aplikace: designové světelné zdroje, autožárovky odolné proti otřesům, speciální žárovky do ledniček, do pečících trub, šicích strojů, infračervené žárovky, barevné žárovky atd.

ZÁŘIVKY

Zářivky jsou nízkotlaké rtuťové výbojky. Jejich skleněná trubice má na své vnitřní stěně nanesenu luminiscenční látku a je naplněna plynem a malým množstvím rtuti. Na obou koncích trubice jsou elektrody. Vlivem elektrického výboje na nich vzniká díky výparům rtuti neviditelné UV záření, které při kontaktu s luminiscenční látkou tuto rozzáří. Barva světla zářivek je ovlivněna použitým druhem luminiscenční látky, díky tomu mají zářivky mnohé způsoby využití.
Lineární zářivky spotřebují v porovnání s klasickými žárovkami pouze jednu pětinu elektrické energie a její životnost je více než dvacetinásobná. Jsou ekologické a recyklovatelné. Vyrábí se nejen v provedení „rovná trubice“, ale i v kruhovém provedení, nebo ve tvaru U a také v různých délkách a tloušťkách.
Barvy světla lineárních zářivek jsou velmi rozmanité: Sky White (Ra 880), studené denní světlo (Ra 765/865/965), denní světlo (Ra 954/950), studená bílá (Ra 640/840/940), bílá (Ra 835), teple bílá (Ra 830/930), Interna (Ra 827).
Speciální barvy světla jsou vhodné pro maso, zeleninu, lahůdky a květiny (76 Natura); pro rostliny a akvária (77 Fluora); pro místnosti s nedostatkem denního světla (965 Biolux); pro dekorace a náladové efekty (60 red, 66 green, 67 blue); pro výrobu v čistých prostorech, výrobu čipů, osvětlení bez UV záření (62 yellow).
Color control (zářivky s označením UVS ve spojení s barvou světla mají ještě minimální podíl záření UV-A; bez UV-B a UV-C).
Color proof (pro muzea a galerie, zubní laboratoře, grafické provozy, fotografické laboratoře a zařízení pro kontroly a porovnávání barev v průmyslu má barva světla 950 optimální barevný charakter; při teplotě světla 5300K má index podání barev Ra 98).

KOMPAKTNÍ ZÁŘIVKY

Kompaktní zářivky jsou výkonnou a úspornou alternativou k běžným žárovkám. Snižují náklady na elektrickou energii až o 80% proti žárovkám se stejným jasem a mají až patnáctinásobnou životnost.
Jsou použitelné jak pro komerční využití, tak i v domácnostech. Vyrábí se v provedení pro přímé zapojení do sítě, pro provoz s tlumivkou / startérem, i pro VF provoz. Některé typy lze provozovat i se stmívačem.

HALOGENOVÉ ŽÁROVKY

Halogenové žárovky zaručují díky své konstrukci po celou dobu své životnosti stálý světelný výkon. To umožňuje plyn halogen, který zabraňuje usazování kovu odpařeného z vlákna žárovky na vnitřní stěnu skleněné baňky.
Používají se jako bodové i plošné zdroje světla s výrazně vyšší intenzitou proti klasickým žárovkám. Také mají proti nim vyšší životnost. Výborně se hodí pro nasvěcování předmětů v různých typech svítidel, kde díky jednotnému systému patic najdou uplatnění téměř bez omezení.

VÝBOJKY

Vysokotlaké výbojky jsou postaveny na principu obloukového výboje mezi dvěma elektrodami, který rozsvítí plnící látku ve skleněné baňce. Podle konstrukce se dělí na rtuťové, sodíkové a halogenidové.
Protože vydávají extrémně velké množství světla, patří mezi nejefektivnější světelné zdroje. Je to dáno nízkým vyzařováním tepla a dlouhou životností, a také konstrukcí, která umožňuje směrování světla.
Používají se nejenom v aplikacích pouličního osvětlení, ale také na sportovních stadionech, v továrních halách, výkladních skříních a obchodních prostorech, dokonce i pro svícení při pěstování rostlin. Zkrátka všude, kde je potřeba vysoká efektivita a dlouhá životnost, přesné zobrazení barev a dokonalá prezentace výrobků a předmětů.