Revize elektro

Co je to revize

Soubor opatření, kterými se ověřuje shoda elektrické instalace s požadavky norem. Provádím výchozí revize a pravidelné revize elektrických zařízení do 1000V a hromosvodů v objektech třídy A a revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání. Pokud máte zájem o provedení revize, kontaktujte mě, budu Vám věnovat maximální péči.

RevizeCena prací je smluvní.

Výchozí revize

Každá instalace musí být, pokud je to prakticky možné, během své výstavby a/nebo po dokončení předtím, než je uvedena do provozu, revidována. Revize se provádí též po dokončení oprav, pokud nestačí prověření kontrolou podle článku 2.7 ČSN 33 1500:1990. Tato norma uvádí též, kdy lze elektrická zařízení (instalace) provozovat bez provedené výchozí revize. Elektrická instalace (v budovách) je sestava vzájemně spojených elektrických předmětů (zařízení) mající koordinované charakteristiky sloužící k plnění jednoho nebo několika úkolů. Výchozí revize se skládá z prohlídky, zkoušení.

Zkoušky:

Zkoušení spojitosti ochranných vodičů, izolačního odporu elektrické instalace; zkoušky izolačních odporů pro potvrzení účinnosti ochrany pomocí SELV, PELV nebo elektrickým oddělením; zkoušení izolačních odporů pro potvrzení účinnosti odporu/impedance podlahy a stěn; zkoušky polarity; zkoušení pro potvrzení účinnosti automatického odpojení od zdroje; zkoušky pro potvrzení účinnosti doplňkové ochrany; zkoušení pořadí fází; funkční zkoušky a úbytek napětí. 

Zpráva:

Po dokončení revize nové instalace nebo doplnění nebo změny již existující instalace musí být zpracována zpráva o výchozí revizi. Tento dokument musí obsahovat podrobnosti o rozsahu instalace, které se zpráva týká, spolu se záznamem prohlídky a výsledků zkoušek. Jakékoliv závady nebo opomenutí odhalené v průběhu revize musí být odstraněny předtím, než bude v závěru uvedeno, zda je instalace z hlediska bezpečnosti schopná provozu. 

(Zdroj: ÚNMZ. Citováno z ČSN 33 2000-6 ed.2 Elektrické instalace nízkého napětí – Revize – Výchozí revize)

Pravidelná revize

Pokud se to vyžaduje, musí být každá elektrická instalace pravidelně revidována. Kdykoliv je to možné, musí se vzít v úvahu záznamy a doporučení z předchozích pravidelných revizí. Jestliže není k dispozici předchozí zpráva, je nezbytné provést pravidelnou revizi v rozsahu výchozí revize. Pravidelná revize se provádí bez demontáže, nebo pokud to situace vyžaduje, jenom s částečnou demontáží. Přitom se provádějí příslušné zkoušky a měření.

Zkoušky a měření:

Zkoušky a měření k zajištění: bezpečnosti osob a užitkových zvířat vůči účinkům úrazu a popálení elektrickým proudem; ochrany před poškozením majetku ohněm nebo teplem vzniklým při poruše instalace; potvrzení správných hodnot a nastavení ochranných přístrojů požadované IEC 60364-4-41; ověření správných hodnot a nastavení kontrolních přístrojů; potvrzení, že instalace není poškozená ani narušená tak, že by to ohrozilo bezpečnost; identifikace závad v instalaci a odchylky od požadavků příslušných částí souboru IEC 60364, jejichž následkem by mohlo dojít ke vzniku nebezpečí; ověření správných hodnot a nastavení ochranných přístrojů. Pokud je obvod trvale monitorován pomocí RCM odpovídajících IEC 62020 nebo IMD odpovídajících IEC 61557-8, není třeba při řádné funkci IMD nebo RCM měřit izolační odpor. Funkčnost RCM nebo IMD musí být ověřena. 

Zpráva:

Dosavadní instalace mohou být v provedení podle předpisů, které platily v době jejich vyprojektování a zřízení. To však nutně neznamená, že jsou nebezpečné. Podrobnosti o poškozeních, zhoršeních stavu, vadách nebo nebezpečných podmínkách musí být zaznamenány ve zprávě. Jestliže instalace podléhá účinnému systému řízení zajišťujícímu preventivní údržbu při normálním použití, mohou se pravidelné revize nahradit odpovídajícím režimem trvalého sledování a údržby instalace a všech jejích podstatných částí, které provádí znalá osoba. O této činnosti musí být vedeny odpovídající záznamy. Lhůty pravidelných revizí instalace se musí určit podle druhu instalace a zařízení, jejího použití a způsobu provozu, četnosti a kvality údržby a s ohledem na vnější vlivy, kterým je instalace vystavena. Pro byty, obydlí a příbytky se revize elektrické instalace důrazně doporučuje při výměně nájemníků nebo majitelů.

Některé doporučené lhůty:

prostory s vanou nebo sprchou a umývací prostory – 3 roky

prostory plaveckých bazénů a fontán – 1 rok   

místnosti se saunovými kamny – 3 roky

staveniště a demolice – 0,5 roku

zemědělská a zahradnická zařízení – 3 roky

omezené vodivé prostory – 3 roky                                                         

parkoviště karavanů, kempinková parkoviště – 1 rok

venkovní osvětlení – 4 roky

(Zdroj: ÚNMZ. Citováno z ČSN 33 2000-6 ed.2 Elektrické instalace nízkého napětí – Revize – Pravidelná revize)

REVIZE A KONTROLY ELEKTRICKÝCH SPOTŘEBIČŮ BĚHEM POUŽÍVÁNÍ

Revize a kontroly nepřipevněných elektrických spotřebičů během jejich používání a po opravách platí pouze pro:
elektrické spotřebiče typu spotřebičů pro domácnost a podobné účely,
el. spotřebiče v průmyslu a řemeslné činnosti ve vnitřních a venkovních prostorách,
elektrické spotřebiče ve veřejných prostorách a objektech (školy, zdravotnické objekty, hotely, ubytovny, kempy atp.)
el. spotřebiče v prostorách a objektech pro administrativní činnosti,
elektrická nepřipevněná svítidla,
elektrická zařízení informační techniky,
přístroje spotřební elektroniky,
přístroje používané v laboratořích,
prodlužovací a odpojitelné přívody,
elektrické ruční nářadí,
ostatní elektrické spotřebiče podobného charakteru.

Rozdělení:

Podle užívání se dělí elektrické spotřebiče na skupiny:
A – spotřebiče poskytované formou pronájmu dalšímu provozovateli nebo přímému uživateli (lhůty revizí – před vydáním spotřebiče provozovateli nebo uživateli)
B – spotřebiče používané ve venkovním prostoru (na stavbách, při zemědělských pracích atp. (lhůty revizí – držené v ruce: třídy I – 3 měsíce, třídy II a III – 6 měsíců; ostatní: 6 měsíců)
C – spotřebiče používané při průmyslové a řemeslné činnosti ve vnitřních prostorách (lhůty revizí – držené v ruce: třídy I – 6 měsíců, třídy II a III – 12 měsíců; ostatní: 24 měsíců)
D – spotřebiče používané ve veřejně přístupných prostorách (školy, kluby, hotely, internetové kavárny atp.) (lhůty revizí – držené v ruce: třídy I, II a III – 12 měsíců; ostatní: 24 měsíců)
E – spotřebiče používané při administrativní činnosti (lhůty revizí – držené v ruce: třídy I,II a III – 12 měsíců; ostatní: 24 měsíců).

(Zdroj: ÚNMZ. Citováno z ČSN 33 1600 ed.2 – Revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání)