Návod co dělat když nejde proud

Co můžete dělat když Vám nejde proud, nesvítí světlo, zásuvka nebo topení je bez napětí? Když Vám vypadává hlavní jistič nebo proudový chránič a jste bez elektřiny? Něco můžete, i když jste laici a elektrice nerozumíte. Vytvořil jsem pro Vás návod co dělat když nejde proud pro první pomoc v případě nouze, když se ocitnete bez elektřiny doma, v bytě nebo domě. Mám jej už vyzkoušený v praxi u svých zákazníků. Pokud byste měli potíže s proudovým chráničem, může Vám poradit Jednofázový proudový chránič: Jak to funguje – pro laiky. Důrazně Vás však varuji před jakýmikoliv amatérskými zásahy do elektroinstalace, pokud k tomu nemáte oprávnění (pokud nejste elektrikáři)! Pokud si nevíte rady, kontaktujte mě, budu Vám věnovat maximální péči.

Příklad z praxe

Zavolala mi paní, která měla potíže s výpadky elektřiny v bytě. Vypadával proudový chránič a při opětovném zapínání se v rozvaděči jiskřilo a ozývaly se z něj praskavé zvuky. Světla problikávaly a zhasínaly, Po telefonu jsem se vyptal na detaily poruchy. Po příjezdu na místo jsem rychle zjistil příčinu problému. Na elektroinstalaci, která byla dva roky po rekonstrukci, byly špatně dotažené spoje. Ty způsobily velký přechodový odpor, díky kterému došlo k nadměrnému zahřátí vodičů ve svorkách. To způsobilo jiskření ve spojích a začala se tavit izolace. Díky rychlému zásahu nedošlo k požáru. Spálené vodiče jsem zkrátil a propojky vyměnil. Svorky jsem zkontroloval a vyčistil. Po výměně jsem zkontroloval a znovu dotáhl všechny spoje v rozvaděči. Změřil jsem přechodové odpory, impedanční smyčky a provedl jsem zkoušku a test proudového chrániče. Když byly všechny naměřené hodnoty v pořádku a funkce všech přístrojů ověřená, mohl jsem rozvaděč zkompletovat. Práce byla hotová.

Na závěr jsem se ještě zeptal, zda byla po rekonstrukci provedená revize elektroinstalace, jak nařizují předpisy a normy. Jak jsem předpokládal, žádná revize provedena nebyla.