Rekuperace

Současné novostavby s kvalitně izolovaným obvodovým pláštěm se velmi často potýkají s nadměrnou vlhkostí interiéru, která je způsobena nedostatečným větráním. To dokáže vyřešit rekuperace.

Rekuperační jednotka zabezpečí přirozené větrání Vašeho nového domova. Při řízeném větrání s rekuperací jde o kontinuální výměnu vzduchu zevnitř za čerstvý a čistý vzduch zvenku. Přiváděný vzduch získává od vzduchu odváděného převážnou část jeho tepla, je tedy tepelně optimalizován a díky použité filtraci také zbaven prachu, pylu a alergenů. Jednoduše všeho, co byste při větrání okny rádi nechali venku.

Větrání obytného prostoru probíhá se zavřenými okny. Výkon rekuperační jednotky se automaticky přizpůsobí Vašim požadavkům na kvalitu vnitřního prostředí, a to na základě informací z čidel CO2.

Rekuperační jednotka Futura

Firma Jablotron nabízí novou rekuperační jednotku Futura. Pokud Vás informace zaujmou a máte zájem o instalaci rekuperace, kontaktujte mě, budu Vám věnovat maximální péči.

Bezkonkurenčně nejnižší spotřeba i v mrazech

Futura opravdu ukáže, co umí, především v zimě, tedy v období, kdy je rekuperace nejvíce zapotřebí, a to minimalizací energetické spotřeby. Díky jedinečné konstrukci, která dokonale využívá fyzikálních zákonů, funguje jednotka i za silných mrazů bez jinak nezbytného předehřevu a bez rozvážení ventilátorů.

Opravdový vnitřní komfort bez přesoušení

Futura automaticky zajistí ve Vašem domě optimální vlhkost, a to pomocí řízeného entalpického výměníku. Optimální vlhkost je důležitá hlavně pro Vaše zdraví, ale ocení ji také Váš dřevěný nábytek, podlahy a rostliny.

Rozsáhlá základní výbava

Futura nabízí v základní ceně nadstandardní výbavu, včetně pětileté záruky, pylových filtrů F7, senzoru CO2 v nástěnném ovladači, přídavného topení a kompletní správy jednotky pomocí mobilní aplikace. Jednotku je možné rozšířit o další funkce – lze připojit až 3 nástěnné ovladače, 8 CO2 senzorů a přídavné chlazení.

Autonomní chod

Futura není hloupá, sama si řekne o servisní zásah či výměnu zanesených filtrů. Je vybavena funkcí automatického čištění rekuperačního výměníku, čímž udržuje jednotku ve skvělém technickém stavu a zjednodušuje pravidelnou údržbu. Pomocí CO2 senzoru ve standardní výbavě zase plynule přizpůsobuje větrací výkon Vašim požadavkům na kvalitu vnitřního prostředí.

Jednoduché ovládání

Jednotku lze ovládat pomocí nástěnného ovladače s jednoduchým kolečkem nebo pohodlně odkudkoliv v mobilní aplikaci MyJABLOTRON, která Vás navíc informuje o chodu a spotřebě Vaší rekuperační jednotky.

Provázanost s ostatními produkty Jablotron

Futura je připravena na propojení s dalšími produkty společnosti Jablotron. V kombinaci se zabezpečením Vašeho domova alarmem Jablotron může například monitorovat celkovou energetickou náročnost domu.

Leták pro uživatele:

Nálož inovací pro komfort bydlení

Rekuperace Futura je dnes etablovaná mezi zavedenými značkami na trhu větracích jednotek. Sama o sobě přináší jedinečnou kombinaci vlastností a funkcí, tím však její inovační potenciál nekončí. Naopak, postupným doplňováním portfolia Jablotron LT vzniká ucelené řešení pro každého stavitele rodinného domu ve standardu 21. století.

Proč si mám do svého domu pořídit „tu rekuperaci“?

Důvod č. 1: Chci moderní bydlení odpovídající 21. století

Moderní domy jsou perfektně izolované, nemají téměř žádnou přirozenou propustnost vzduchu přes obvodové konstrukce (zdi a zavřená okna). To je obrovský rozdíl proti minulosti. Do starších domů se vzduch dostával nejen otevřeným oknem, ale i při zavřeném okně různými netěsnostmi, spárami, propustností stavebních materiálů apod.

Větrat pouze okny už nestačí, musel bych větrat mnohem častěji než ve starém domě. Otevřít okno je někdy nepohodlné, z venku mě může rušit zima, déšť, vítr a průvan nebo hluk. Navíc pokud zavřu venkovní žaluzie, větrání oknem není efektivní.

Okna si otevřu kdykoliv, když je hezky. Ale když nechci, nemusím na otvírání oken vůbec myslet. Rekuperace zvyšuje moje pohodlí.

Důvod č. 2: Chci mít neustále čerstvý vzduch

Řízené větrání zajišťuje výměnu vzduchu v domě za čerstvý vzduch z venku. Kompletní výměna veškerého objemu vzduchu uvnitř proběhne jednou za dvě až tři hodiny. Při větrání přes rekuperaci dochází k filtraci mechanických prachových částic. Z domu odchází s vydýchaným vzduchem kromě oxidu uhličitého také všechny případné bakterie a viry, což přispívá k dobrému zdraví i v době chřipkových a podobných virových nákaz.

Díky rekuperaci si nemusím pořizovat čističku vzduchu. Rekuperace se stará o zdravé prostředí u mě doma.

Důvod č. 3: Chci zachovat hodnotu své nemovitosti v čase

Za pár let už budou všechny nové domy vybavené řízeným větráním s rekuperací. Může se stát, že budu chtít svůj dům prodat. Pokud do domu dnes rekuperaci nepořídím, bude se dům prodávat hůře, resp. za nižší cenu.

Rekuperace mi zajistí, že můj dům si déle udrží svou hodnotu z hlediska technologického zastarání.

Důvod č. 4: Chci celoroční komfort

Záleží mi na tom, abych měl v domě příjemně celý rok—nejen v zimě dostatečně teplo, ale i v létě rozumně chladno.

Rekuperační jednotku můžu doplnit o chlazení vzduchovými rozvody. Chlad se díky potrubí dostává do celého domu, chlazení tedy působí mírně a může být v provozu celý den pro dokonalý komfort. Funguje perfektně, aniž by mě jakkoliv rušilo.

Díky rekuperaci s chlazením si užívám příjemný chládek i v letních vedrech, aniž bych se bál agresivních teplotních šoků z nárazové klimatizace.

Důvod č. 5: Chci regulovat vlhkost a vyvarovat se rizika plísní

Špatné větrání v těsných (zateplených) rodinných domech znamená hromadění vlhkosti a v kritických místech možnost vzniku plísní—typicky koupelny, chladnější spíže, rámy oken v případě podtlakového větrání v kombinaci s mikroventilací apod.

O plísních v domácnostech se příliš nemluví, protože málokdo by se jimi rád „chlubil“. Ve skutečnosti však různé průzkumy naznačují, že se s nimi někdy setkaly až tři čtvrtiny domácností.

Díky rekuperaci se mohu všem problémům s vlhkostí vyhnout.

Důvod č. 6: Chci systém s vysokou účinností

Kromě centrálních větracích systémů s potrubním rozvodem vzduchu se nabízí i systémy decentrální, fungující jako soustava ventilátorů ve zdech jednotlivých místností.

Decentrální větrací jednotky jsou především volba z nouze v hotových domech. Mají sice minimální prostorovou náročnost, ale také řádově nižší účinnost (účinnost je nutné hodnotit vždy při požadovaném průtoku vzduchu!, nikoliv jen jako letákovou hodnotu „až 95 %“).

Chci pořádné řešení s adekvátními provozními parametry, proto centrální rekuperační jednotku s rozvody vzduchu po celém domě.

Nálož inovací (1): Řízený entalpický výměník

Myšlenka české inovativní větrací jednotky se zrodila před téměř deseti lety. Naším hlavním záměrem bylo v základní výbavě každé rekuperace nabídnout nejen zpětný zisk tepla, ale i zpětný zisk vlhkosti – tedy jednotku s entalpickým výměníkem.

Věděli jsme, že na vyspělých trzích je zvlhčování čerstvě přiváděného vzduchu čím dál žádanější. Čím dál více zákazníků si tam uvědomuje nepohodlí způsobené vysušeným vzduchem z klasických větracích jednotek.

A protože inovace pro nás neznamená jen klišé, šli jsme ještě o krok dál. Sestrojili jsme větrací jednotku s řízeným entalpickým výměníkem. V jednotce Jablotron Futura je proces zpětného získávání vlhkosti řízený, algoritmus ho může ovlivňovat, aby co nejpřesněji splnil požadavek zákazníka.

Jablotron Futura zajistí optimální vlhkost vzduchu v zimě

Řízený entalpický výměník Jablotron

1 není tvořen z membrány, proto se jeho vlastnosti v čase nezhoršují
2 předává vlhkost pouze v období, kdy je to žádoucí – tedy jen v zimě, nikoliv v létě
3 garantuje 100% hygienické řešení

Konkurenční entalpické výměníky na bázi membrány nebo rotačních jader zpětné vracení vlhkosti nijak řídit neumí. Proto výrobci používající membránové entalpické výměníky doporučují vyměňovat tzv. zimní (entalpický) a letní (klasický senzibilní) výměník.

I ti nejzarytější odpůrci zpětného vracení vlhkosti dnes přichází s entalpickými jednotkami nebo s různými variantami dovlhčování.

Jenže Jablotron má kompletní komfort vepsaný do svých výrobků už od prvopočátku jejich vývoje.

Jedinečná patentovaná technologie

Podstatou řízeného entalpického výměníku je holandský patent, který Jablotron využívá jako dosud jediný výrobce větracích jednotek na světě. Funkce spočívá v chytrém ukládání molekul vody v nanovrstvě a jejich následném odpařování. Tak trochu jako u rotačních výměníků, ale s výrazně vyšší účinností a menší výrobní netěsností.

Chtěli byste znát podrobnosti o naší technologii nebo pochybujete o jeho funkčnosti? Navštivte nás v naší testovací laboratoři.

Ale upřímně – nemusíte přece přesně vědět, jak funguje dotykový displej Vašeho mobilu, na kterém velmi pravděpodobně čtete tuto zprávu. Stačí Vám vědět, že na dotyk funguje.

Máte zájem o řešení Jablotron? Ozvěte se.

Nálož inovací (2): Plná funkčnost bez předehřevu i v mrazech

Každá větrací jednotka s rekuperací tepla potřebuje ochranu proti mrazu. Rekuperace Jablotron Futura se díky unikátní konstrukci s mrazem vypořádá bez předehřevu, a to až do mínus 19 stupňů.

V zimním období funguje každý rekuperátor tak, že odpadní vzduch předává ve výměníku teplo čerstvému vzduchu. Tím se odpadní vzduch ochlazuje a od určité teploty (zvané rosný bod) se z něj na stěnách výměníku sráží voda – kondenzát. Pokud teplota klesne pod nulu, kondenzát zmrzne a tato námraza může zničit výměník.

Jak lze zabránit zničení jednotky v mrazech?

1 Může se v mrazech vypnout
ALE: Proč jste si ji potom kupovali?
2 Může nastavit silnější odtah než přívod – tzv. rozvážení ventilátorů, kdy se výměník prohřívá teplým odpadním vzduchem
ALE: Tímto podtlakem budou trpět konstrukce Vašeho domu.
3 Může vzduch předehřát v zemním výměníku
ALE: To je drahé a technicky zbytečně komplikované řešení.
4 Může zapnout elektrický předehřev – nejčastější řešení
ALE: Tím se vytratí úspora za zpětný zisk tepla. K čemu je účinnost jednotky, když ji úplně vyruší předehřev?
5 A nebo si můžete pořídit Futuru od Jablotronu

Jedinečná funkce samoodmrazování výměníku

Plícemi jednotky Futura je řízený entalpický výměník. Molekuly vody usazené v nanovrstvě se odpařují do čerstvě přiváděného vzduchu, a tím čerstvě přiváděný vzduch zvlhčují (podrobněji čtěte v předchozím dílu zde ).

Tato patentovaná technologie odpařování vlhkosti funguje i v mrazech. Ve výměníku jednotky Futura sice kondenzát namrzá, ale v přesně řízené vrstvě a v daném časovém intervalu. V další části cyklu se námraza zase rozpustí a vysuší. Díky periodickému vysušování jsou v jednotce v každý okamžik garantované 100% hygienické podmínky – a to je obrovský rozdíl proti standardním výměníkům, které jsou trvale navlhlé! K odmrazování není přitom potřeba žádná dodatečná elektřina, vše se děje samovolně.

A je to vůbec důležité?

Jak se to vezme.

Energie na předehřev nikoho jednotlivě samozřejmě nezruinuje. Prostě další „žehlička“ v zásuvce.

Představte si ale, že v 10.000 domech nebude rekuperace potřebovat předehřev (každý o výkonu 2000 wattů). To už je celkem 20 MW – jedna pořádná solární elektrárna, nebo také 4 % výkonu jednoho jaderného bloku v Dukovanech.

A nebo Vás prostě bude hřát vědomí, že jsme v Česku zase vyrobili šikovnou věc, která snese srovnání se světovou špičkou.

Nálož inovací (3): Automatická diagnostika tlakových ztrát rozvodů vzduchotechniky

Co nejjednodušší instalace

Toto pro nás byla při vývoji větrací jednotky Jablotron Futura jedna z hlavních myšlenek.

Sami jsme si prošli instalací více jak 500 systémů pro rodinné domy a věděli jsme, že každá drobná komplikace na stavbě stojí drahocenný čas a peníze.

Proto jsme při návrhu rekuperace Futura dbali na spoustu praktických detailů:

1 snadné zavěšení na zeď přes přibalenou konzolu
2 i po instalaci lze Futuru posouvat horizontálně v rozsahu 10cm!
3 jednoduše přístupné konektory kabeláže, včetně skrytých přívodních lišt pro kabely
4 snadný servisní přístup k hlavním součástkám (elektrická výzbroj, servopohony bypassu a cirkulace, čidla teploty a vlhkosti)
5 servisní otvory pro pravidelnou roční revizi vnitřního stavu jednotky bez nutnosti jejího celkového rozebrání

Ještě jednodušší než dřív

Jablotron Futura je sofistikované zařízení, které vyžaduje odborné seřízení při uvedení do provozu.

Tento proces jsme letos výrazně zjednodušili.

Futura při prvním spuštění nově vyhodnocuje tlakovou ztrátu rozvodů vzduchu. Z tlakové ztráty pak algoritmus odvodí maximální dostupné vzduchové množství v dané instalaci. Dle složitosti potrubí se často ukáže, že dostupný vzduchový výkon je vyšší než deklarovaná hranice 250, resp. 350 m3/hod (dle varianty M/L).

Technik zadá požadované nominální vzduchové množství z projektové dokumentace. Software podle něj navrhne přiřazení množství pro jednotlivé stupně výkonu 1-5. Tyto přednastavené hodnoty technik samozřejmě může upravit.

Jedním z hlavních benefitů automatické diagnostiky je okamžité odhalení případných nedokonalostí montáže a celkových vlastností systému, kterým se pak Futura dokáže přizpůsobit. Už žádné zapomenuté ucpávky tras, zaslepení hlavních přívodů na fasádě atd.!

Celý proces uvedení do provozu si můžete prohlédnout v ukázce na videu:

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Bezplatná zákaznická linka na tel: 800 800 522